Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

Profilaktyka raka piersi

19 października w Białostockim Centrum Onkologii odbyło się ciekawe spotkanie w ramach realizacji programu z zakresu profilaktyki raka piersi. Spotkanie skierowane było wyłącznie do pań.

Brak dbałości wśród Polek o swoje zdrowie i nie korzystanie z dobrodziejstwa badań przesiewowych to główne przyczyny tak wysokich zachorowań na raka piersi i szyjki macicy – mówiła podczas spotkania w Białymstoku z kobietami biznesu dr Barbara Czerska - filozof i psychoterapeuta, która od 10 lat zajmuje się problematyką onkologiczną.

Spotkanie poświęcone było głównie profilaktyce raka piersi. Uczestniczyły w nim kobiety aktywne zawodowe, szefowe białostockich firm oraz panie piastujące kierownicze stanowiska w instytucjach państwowych. To one mogą stać się cennym ogniwem w propagowaniu badań profilaktycznych wśród swoich pracownic – pań zatrudnionych w firmach i urzędach. A do badań takich należy Polki zachęcać, bowiem zainteresowanie nimi jest niewielkie.

Dr Czerska uzmysłowiła uczestniczkom spotkania, iż płeć i wiek kobiety to dwa zagrożenia jeśli chodzi o raka piersi. Dlatego tak ważne jest korzystanie z badań przesiewowych, które obecnie oferowane są paniom w wieku 50-69 lat w postaci badania mammograficznego w ramach realizowanego w województwie podlaskim Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów.

- Zainteresowanie tymi badaniami w naszym ośrodku nie jest zbyt duże – powiedziała obecna na spotkaniu dr Marzena Juczewska z Białostockiego Centrum Onkologii.

- Niechęć pań do badania się wynika z braku nawyku do dbałości o własne zdrowie, panie zbyt rzadko odwiedzają ginekologa, nie mają zwyczaju robienia cytologii oraz badania piersi – podkreśliła dr Czerska. Jako przykład podała wielkość zgonów w Polsce na raka szyjki macicy. Rocznie umiera na tę chorobę 3,5 tys. kobiet, gdy tymczasem nigdzie na świecie nie notuje się zaawansowanych stadiów tej choroby. W przypadku raka piersi w Polsce mówi się o 120 tys. nowych zachorowań rocznie- na Podlasiu są to 4 tys. - Wiele z nas ma predyspozycje do zachorowania na nowotwór. Zbyt wiele Polek zgłasza się do lekarza w późnym stadium choroby -mówiła dr Czerska. Podkreśliła, ze każda pani po 50 roku życia ma obowiązek badania piersi i to nie przy pomocy USG ale badania mammograficznego.

Podczas spotkania z kobietami biznesu dr Czerska mówiła również o oswajaniu choroby, opiece nad chorą na raka, relacjach pomiędzy pacjentką a pielęgniarką i olbrzymiej roli pielęgniarek, jakie spełniają one na oddziałach onkologicznych. Dr Czerska uświadomiła też, iż rak piersi to choroba nie miejscowa, ale całego organizmu. Podkreśliła rolę kompleksowej opieki nad chorą na raka przez zespół w którego skład wchodzi chirurg, specjalista od naświetlań, chemioterapeuta, radiolog i patolog. W Polsce jest 18 ośrodków, które oferują taką wszechstronną pomoc, na Podlasiu jest nim Białostockie Centrum Onkologii przy ul. Ogrodowej.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów w województwie podlaskim - Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Białostockie Centrum Onkologii przygotowało w ramach tego programu ulotki dotyczące samobadania piersi, które zainteresowane firmy mogą rozprowadzać wśród pań. Dotychczas do akcji włączyła się Kinga Lesisz – właścicielka firmy Kinga– produkującej bieliznę damską. W każdym opakowaniu z biustonoszem klientki znajdą ulotkę dotyczącą samobadania piersi i zachęcającą do wykonywania badań profilaktycznych. -Mam nadzieję, że dzięki tym ulotkom więcej pań zwróci uwagę na konieczność samobadania się i kontrolowania swojego stanu zdrowia – powiedziała Kinga Lesisz. -Jako kobieta i właścicielka firmy szyjącej typową damską część garderoby i zatrudniająca prawie same panie czuję się wręcz zobligowana do włączenia się do takiej akcji – dodała.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook